Raport walutowy - Niepewność buduje wartość dolara

piątek, 16 marca 2018

Raport walutowy

EURUSD


Komentarz:

  • Od kilku dni na rynku eurodolara utrzymuje się niewielka zmienność notowań. Kurs pary walutowej bez wyraźnego kierunku porusza się w okolicy długoterminowej linii trendu wzrostowego.
  • Z perspektywy analizy technicznej jest potencjał do dalszego wzrostu EURUSD, ale scenariusz ten osłabia pogorszenie klimatu inwestycyjnego na całym świecie. Wzrost awersji do ryzyka może utrzymać się aż do przyszłotygodniowego posiedzenia amerykańskiego Fedu. Dopiero po tym terminie sytuacja na rynku może się uspokoić i EURUSD może wrócić do trendu wzrostowego. Katalizatorem wzrostu EURUSD może być osłabienie dolara związane z działaniami protekcjonistycznymi wobec handlu stalą i aluminium z Europą oraz Chinami. Kolejnym czynnikiem deprecjonującym wartość dolara może być mniej jastrzębia retoryka Fedu ws. kolejnych podwyżek stóp w USA, niż oczekuje tego rynek.
  • W konsekwencji kursu eurodolara może wybić się górą z lokalnej konsolidacji, która w interwale tygodniowym przybiera formę chorągiewki i może zaatakować poziom 1,3150.

 

GBPUSD


 


Komentarz:

  • Kłopoty funta z utrzymaniem trendu wzrostowego okazały się przejściowe. Obecnie obserwujemy powrót notowań „kabla” na ścieżkę wzrostu. Bieżącym celem funta będzie pokonanie lokalnego oporu na wysokości 1,41 i kontynuacja tego wzrostu w rejon 1,445.
  • Powodem umocnienia funta są najnowsze rządowe prognozy makroekonomiczne gabinetu Theresy May. Wynika z nich, że w ciągu 12-miesięcy spodziewany jest spadek inflacji do poziomu 2,0%. Jednocześnie skorygowano w górę prognozy wzrostu PKB dla Wielkiej Brytanii, co zostało pozytywnie przyjęte przez inwestorów. Zatem optymistyczne prognozy dla brytyjskiej gospodarki będą głównym motorem wzrostu notowań funta w najbliższym czasie.

 

USDPLN

 


Komentarz:

  • Tymczasem na parze USDPLN obserwujemy próby przebicia kursu walutowego przez istotny opór na wysokości 3,428. Na chwilę obecną trudno jednoznacznie stwierdzić, czy dolar w dalszym ciągu będzie się umacniał. Póki, co dolar znajduje się pod wpływem wzrostu awersji do ryzyka na rynkach akcji. W związku z tym, w miarę pogłębienia się korekty spadkowej na światowych parkietach, w kierunku dolara powinien płynąć większy kapitał. Poza tym, istnieje ryzyko, że 21 marca na posiedzeniu Fedu, padną jastrzębie słowa ze strony prezesa Fed J. Powell’a ws. dalszego zacieśnienia polityki monetarnej w USA. Tym samym, dolar będzie miał otwartą drogą do dalszego umocnienia w rejon 3,516, pod warunkiem, że zostanie przełamany lokalny opór na wysokości 3,428.

Certyfikaty Long

Nazwa Dźwignia Kupno Sprzedaż % Dzień Obserwowane Trade
Turbo Long 1,052 na EUR/USD 12,7 33,35 33,45 0,00% Kup
Turbo Long 1,052 na EUR/USD 12,7 33,35 33,45 0,00% Kup

Certyfikaty Short

Nazwa Dźwignia Kupno Sprzedaż % Dzień Obserwowane Trade
Turbo Short 1,202 na EUR/USD 10,6 39,99 40,09 0,00% Kup
Turbo Short 1,329 na EUR/USD 4,8 89,15 89,25 0,00% Kup

Zastrzeżenie

Nadzór nad Biurem Maklerskim ING Banku Śląskiego S.A., z siedzibą w Katowicach przy ulicy Sokolskiej 34, sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Niniejsza publikacja jest publikacją handlową, została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego S.A. wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów "Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego S.A. i jej pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji. Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego S.A. udostępnia niniejszą publikację nieodpłatnie. Dokument ten jest chroniony zgodnie z Ustawą z dnia 04.02.94. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.Nr24,poz.83). Zabronione jest powielanie i rozpowszechnianie tego dokumentu bez zgody Biura Maklerskiego ING Banku Śląskiego S.A.