Autor

ING
ING

Podsumowanie sytuacji na rynkach finansowych - Humanista na Giełdzie #1

czwartek, 15 kwietnia 2021

Zanim jednak podsumowanie ostatnich miesięcy, zachęcamy do poznania podstawowych elementów budowy certyfikatów Turbo. Czyta Radosław Chodkowski :)

Pierwszy kwartał 2021 roku upłynął na rynkach finansowych pod znakiem wyraźnych wzrostów. Inwestorzy zdają się dyskontować rychłe ograniczenie skali pandemii, co w połączeniu z luźną polityką banków centralnych daje pole do dalszego ruchu w górę. Czy bieżący rok będzie jeszcze lepszy niż poprzedni?

Od dłuższego już czasu sytuacja na światowych rynkach nie współgra z tym, co obserwujemy wokół siebie i w ekranach telewizorów. Pandemia, cały czas zbierająca śmiertelne żniwo, zdaje się nie znajdować odzwierciedlenia w poziomach giełdowych indeksów. Początkowa panika z marca zeszłego roku została już dawno zapomniana i obecnie obserwujemy osiąganie cenowych maksimów i wspinanie się licznych klas aktywów na nowe, rekordowe poziomy.

Najbardziej widoczne jest to w przypadku rynku amerykańskiego, gdzie wizja ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID 19 staje się coraz bliższa rzeczywistości dzięki masowym szczepieniom. W połączeniu z luźną polityką monetarną realizowaną przez FED przełożyło się to na kontynuację trendu wzrostowego na głównych indeksach i osiągnięcie nowych historycznych rekordów.

Szczególnie widoczne jest to na indeksie Sp500, który od początku 2021 roku wzrósł o niemal 9%, docierając na początku kwietnia w okolice 4100 punktów. Stop zwrotu za ostatnie 12 miesięcy wynosi prawie 49%, co wyraźnie pokazuje, że inwestorzy z USA nie boją się już pandemii, ale nie boją się również dalszego kupowania akcji. Jest to o tyle znaczące, że hossa trwa tam niemal nieprzerwanie od dołka uformowanego w 2009 roku.

Równie dobrze ma się sytuacja na technologicznym indeksie Nasdaq, który w pierwszym kwartale zyskał na wartości ok. 6%, a w ostatnich czterech kwartałach wzrósł o niemal 70%. Obostrzenia związane z pandemią sprzyjają rozwojowi spółek wykorzystujących Internet, e-commerce oraz innowacyjne rozwiązania do dostarczania produktów i usług, po które dotychczas wychodziliśmy z domu. Prawdopodobne wydaje się stwierdzenie, że w wielu obszarach nasze życie zmieniło się na tyle znacząco, że zmiany z ostatniego roku znacząco przewyższają tempo z ostatniej dekady (np. edukacja i praca zdalna, załatwianie spraw na odległość itp.).

Przechodząc na grunt europejski również widzimy świetny pierwszy kwartał oraz cały poprzedni rok. Mimo, że tempo szczepień na starym kontynencie nie jest tak wysokie, jak w USA, inwestorzy zdają się tym nie przejmować i kupują akcje na potęgę. Widać to chociażby na indeksie DAX, który w pierwszym kwartale wzrósł o ponad 10%, a w ostatnim roku niemal o 47%.

Z pewnością pomaga w tym polityka Europejskiego Banku Centralnego, który systematycznie skupuje aktywa w ramach programu PEPP (Pandemic Emergency Purchase Programme). Jest to specjalne narzędzie uruchomione po wybuchu pandemii, którego celem jest stabilizacja sytuacji na rynkach finansowych, aby ewentualna panika na wielu klasach aktywów nie rozlała się w ”realnej” gospodarce.

Pozostałe europejskie indeksy również zaliczyły bardzo dobry pierwszy kwartał, który upłynął pod znakiem kontynuacji wzrostów, a niekiedy również zwiększenia ich tempa.

W Polsce tymczasem główny giełdowy indeks WIG może pochwalić się nieco skromniejszymi stopami zwrotu. Od początku roku notowania wzrosły o ok. 4%, podczas gdy 12-miesięczna stopa zwrotu wynosi ”zaledwie” 36%.

Jest to w znacznej mierze pochodną składu tego indeksu i dużym udziałem największych spółek, głównie banków oraz spółek energetycznych, z których każde mają swoje własne problemy. Wystarczy wspomnieć, że indeks Wig20, gromadzący największe i najbardziej płynne spółki jest najsłabszym z warszawskich wskaźników z wynikiem +25% za ostatnie 12 miesięcy i zerową stopą zwrotu w pierwszym kwartale.

Jednak miejscem na naszej giełdzie, gdzie dzieje się prawdziwa akcja są spółki mniejsze. Początek pandemii i zmienność, która pojawiła się na rynkach w związku z jej rozprzestrzenianiem przyciągnęła na polski rynek szerokie rzesze inwestorów indywidualnych, którzy ponad dwukrotnie zwiększyli swój udział w obrotach. Ich aktywność i zapał do kupowania akcji nie maleją, co widać chociażby w przebiegu indeksu sWig80.

Tylko od początku roku sWig80 zyskał na wartości 19%, a w skali roku jest to wzrost aż o 84%. Co więcej, przebieg indeksu sugeruje, że nie jest to jeszcze ostatnie słowo ze strony mniejszych spółek. Warto pamiętać, że jeżeli sam indeks rośnie tak bardzo, stopa zwrotu wielu z jego komponentów musi istotnie przekraczać wyniki średnie. I istotnie, w składzie sWig80 znajdziemy prawie 20 walorów, które wzrosły o 200% i więcej.

Można więc powiedzieć, że na dużej części polskiego rynku mamy hossę, na którą czekaliśmy od lat. Nieco szkoda, że nie zawsze dotyczy to największych spółek, ale z drugiej strony inwestorzy krótkoterminowi mają tam okazję do realizowania bardziej dynamicznych zagrań w obu kierunkach, zarówno na wzrosty, jak i na spadki.

W minionych miesiącach dużo działo się też na rynkach towarowych, które mocno zniżkowały rok temu w obawie, że spowolnienie będzie znaczne i trwałe. Szczególnie widoczne było to w cenach ropy naftowej, której wyceny na rynkach finansowych spadły w pewnym momencie poniżej zera.

Obecnie tamta sytuacja jest już przeszłością, a ceny zarówno ropy brent, jak i WTI oscylują w okolicy 60 dolarów za baryłkę, a tylko od początku obecnego roku wzrosły o ok. 22%. Kto więc miał mocne nerwy i nie bał się zaryzykować, z pewnością dzisiaj ma powody do zadowolenia.

Rynkiem towarowym warto się zainteresować również dlatego, że niemal powszechnie mówi się już o hossie surowcowej. Jednym z przykładów ją obrazujących może być cena platyny, która nie tylko odrobiła spadki z początku pandemii, ale w wyraźny sposób zmieniła trend ze spadkowego na wzrostowy.

To pokazuje wyraźnie, że zawirowania, jakich światowa gospodarka doświadcza od kilkunastu miesięcy stały się katalizatorem do wzrostów na wielu rynkach. Platyna i sWig80 nie są tu jedynymi przykładami.

Podsumowując pierwszy kwartał 2021 roku warto jeszcze wspomnieć o dynamicznych ruchach na rynku walutowym. Było to widoczne zwłaszcza w marcu, kiedy to złoty mocno tracił do głównych zagranicznych walut, ocierając się niekiedy o wieloletnie rekordy słabości.

Miało to miejsce chociażby na parze EUR/PLN, gdzie zanotowany kurs 4,67 zł był najwyższym poziomem od ponad dziesięciu lat. Przyczyn tego stanu rzeczy szukać należy w długoterminowej polityce NBP, który otwarcie komunikuje, że słabość złotego nie jest niczym złym, a krótkoterminowo, w odpływie kapitału od bardziej ryzykownych aktywów. Powodem tego ostatniego są obawy, że ożywienie gospodarcze związane z wychodzeniem z recesji może prowadzić do istotnego wzrostu inflacji, jak również niepewność przed orzeczeniem Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych i jego konsekwencjami dla sektora bankowego.

Jak więc widać pierwszy kwartał 2021 roku na rynkach finansowych upłynął pod znakiem kontynuacji niezwykłych wydarzeń zapoczątkowanych w roku poprzednim. Światowe rynki akcji doświadczają dalszych wzrostów i niemal każdego miesiąca ustanawiane są nowe historyczne lub przynajmniej wieloletnie maksima. Dotyczy to również polskiej giełdy, ale aby to dostrzec należy wyjść poza indeks Wig20 i spojrzeć na mniejsze spółki, które utrzymują bardzo dobre tempo.

Również na rynkach towarowych i walutowych widzimy podwyższoną aktywność związaną z dyskontowaniem ożywienia gospodarczego związanego z opracowaniem szczepionek i spodziewanym wygaszeniem pandemii.

Jest to bardzo dobry czas do inwestowania, na który w wybranych wypadkach trzeba było czekać przez wiele lat. Byłoby niezwykłym paradoksem, gdyby największa epidemia naszych czasów okazała się po czasie katalizatorem potężnej hossy na światowych rynkach.

Certyfikaty Long

Nazwa Dźwignia Kupno Sprzedaż % Dzień Obserwowane Trade
Turbo Long 153,35 na 30 Year US Treasury Bond 11,2 56,20 56,50 +5,62% Kup
Turbo Long 153,35 na 30 Year US Treasury Bond 11,2 56,20 56,50 +5,62% Kup

Certyfikaty Short

Nazwa Dźwignia Kupno Sprzedaż % Dzień Obserwowane Trade
Turbo Short 173,52 na 30 Year US Treasury Bond 13,3 47,15 47,45 -6,43% Kup
Turbo Short 173,52 na 30 Year US Treasury Bond 13,3 47,15 47,45 -6,43% Kup