[S&P, Brent, EUR/USD, USD/PLN] - analiza techniczna 07.10.2024
Indeks S&P500
Trend długoterminowy: wzrostowy
Trend krótkoterminowy: wzrostowy
Wsparcie 1: 5 651 Opór 1: 5 767
Wsparcie 2 : 5 558 Opór 2 : 5 970
W ubiegłym tygodniu ceny z powodzeniem skonsolidowały się powyżej dawnego szczytu i dolnego końca kanału trendu wzrostowego, oba w okolicach poziomu 5 651, nadal potwierdzając byczy wydźwięk. Następnym krokiem powinno być wybicie powyżej ostatnich maksimów w okolicach 5 767 w celu kontynuacji trendu wzrostowego w kierunku nowych maksimów. Sugerowałoby to test silnego obszaru oporu pomiędzy górnym końcem tegorocznego kanału trendu wzrostowego, obecnie w okolicach poziomu 5 970, a górnym końcem krótkoterminowego kanału wzrostowego z ostatnich kilku miesięcy, w okolicach 6 040.
Wykres tygodniowy nadal znajduje się w trendzie wzrostowym, ale nie podoba nam się negatywna dywergencja na tygodniowym wykresie momentum od marca tego roku. To sprawia, że wzrost w kierunku górnego końca długoterminowego kanału trendu wzrostowego na wykresie tygodniowym, obecnie w okolicach 6 860, jest mało prawdopodobny w perspektywie krótkoterminowej. Wyższych cen w ramach trendu wzrostowego należy oczekiwać tak długo, jak długo mamy tygodniowe zamknięcie powyżej rosnącej linii EMA-40, na poziomie 5 281 pod koniec ubiegłego tygodnia.
Krótkoterminowy trend wzrostowy na wykresie dziennym zostanie naruszony przez zamknięcie poniżej solidnego poziomu wsparcia 5 651. Sugerowałoby to przynajmniej test powoli rosnącej linii MA-50 na poziomie 5 558, z solidnym poziomym wsparciem na wrześniowym dnie w okolicach poziomu 5 402.
Ropa Brent
Trend długoterminowy: Neutralny
Trend krótkoterminowy: Neutralny
Wsparcie 1: 78,10 Opór 1: 80,70
Wsparcie 2: 74,10 Opór 2: 82,80
Ropa Brent robi to, czego należało się spodziewać, wykazując solidny wzrost w ubiegłym tygodniu. W związku z tym podnieśliśmy krótkoterminowy trend do „neutralnego” ze „spadkowego”.
Ceny skonsolidowały się w ramach trendu spadkowego w dziennym kontrakcie listopadowym. Po wyższym dołku w okolicach 70,00 USD za baryłkę na początku ubiegłego tygodnia nastąpił gwałtowny wzrost cen, które pod koniec ubiegłego tygodnia przebiły silny obszar oporu między poziomą linią w okolicach 74,80 USD za baryłkę, a spadającą linią trendu i linią MA-50, obie w okolicach 75,25 USD za baryłkę. To zdecydowanie naruszyło trend spadkowy, sugerując bardziej boczny rynek od tego miejsca. Ceny przebijają dziś linię EMA-200 w okolicach 78,10 USD/bbl, potwierdzając byczy wydźwięk, a kolejny horyzontalny opór pojawia się w okolicach poziomu 80,70 USD/bbl.
Niemniej jednak, patrząc na wykresy długoterminowe, jesteśmy bardziej ostrożni i dlatego wolimy pozostawić trend krótkoterminowy na poziomie „neutralnym”.
Wykres miesięczny pokazuje udany test linii EMA-200 w okolicach 71,00 USD za baryłkę we wrześniu i jak dotąd w tym miesiącu, co zwykle zbiega się z trwałym dnem. Chcemy jednak zobaczyć zmianę trendu na wykresie tygodniowym, zanim zmienimy kurs na byczy. Opór górny na wykresie tygodniowym znajduje się na linii EMA-200 na poziomie 80,05 USD/bbl, linii EMA-40 na poziomie
80,65 USD/bbl i górnym końcu spadkowego kanału trendowego w okolicach poziomu 82,80 USD/bbl. Przełamanie i zamknięcie powyżej górnego ograniczenia spadkowego kanału trendowego na wykresie tygodniowym jest wymagane, aby spodziewać się dalszych wzrostów, a ceny zmierzają w kierunku górnego końca długoterminowego zakresu handlowego i horyzontalnego oporu w okolicach 99,00 USD za baryłkę. Do tego czasu nie możemy wykluczyć utworzenia niższego szczytu w okolicy oporu 80,05 USD/bbl-82,80 USD/bbl, po którym nastąpi kolejny spadek, nawet pokazujący możliwość osiągnięcia nowych krótkoterminowych minimów poniżej wrześniowego minimum na poziomie 68,68 USD/bbl.
EUR/USD
Trend długoterminowy: wzrostowy
Trend krótkoterminowy: wzrostowy
Wsparcie 1: 1,0920 Opór 1: 1,1049
Wsparcie 2: 1,0904 Opór 2: 1,1202
Już słabnący dzienny wykres momentum doskonale zauważył pogarszający się krótkoterminowy trend wzrostowy i obniżenie krótkoterminowego trendu do „neutralnego” z „wzrostowego” w zeszłym tygodniu.
Ceny przebiły się poniżej krótkoterminowego obszaru wsparcia przy linii poziomej i dolnym końcu kanału trendu wzrostowego, oba w okolicach 1,1100, na początku ubiegłego tygodnia. Był to początek krótkoterminowej wyprzedaży, a ceny zamknęły się poniżej rosnącej linii MA-50 na poziomie 1,1044 oraz wsparcia horyzontalnego i wrześniowego dna w okolicach 1,1000.
Potencjał spadkowy jest ograniczony z tego miejsca, z dawnym górnym końcem trójkąta w okolicach 1,0920 i linią EMA-200 na poziomie 1,0904. To powiedziawszy, dno powinno być blisko, a po nim powinno nastąpić odreagowanie i możliwy wzrost. W związku z tym chcielibyśmy zaktualizować krótkoterminowy trend z „neutralnego” z powrotem do „wzrostowego”.
Wykres tygodniowy potwierdza prawdopodobieństwo osiągnięcia dna, a ceny testują płaską linię EMA-200 na poziomie 1,0970 i linię EMA-40 na poziomie 1,0908. Aby potwierdzić długoterminowe bycze oczekiwania co do wyższych cen, nadal chcielibyśmy zobaczyć wybicie powyżej szczytu z lipca 2023 r. w okolicach 1,1250, aby przesunąć się w kierunku co najmniej 10-letniej linii trendu spadkowego, na poziomie 1,1440 w tym tygodniu i prawdopodobnie wyżej.
Powrót cen powyżej wciąż rosnącej linii MA-50 na poziomie 1,1049 na wykresie dziennym potwierdzi, że ceny osiągnęły dno i powinniśmy spodziewać się nowej próby rajdu w przełamaniu horyzontalnego obszaru oporu 1,1202-1,1250. Podsumowując, zalecamy kupowanie w przypadku osłabienia w kierunku obszaru wsparcia 1,0920-1,0904 na wykresie dziennym.
USD/PLN
Trend długoterminowy: spadkowy
Trend krótkoterminowy: spadkowy
Wsparcie 1 : 3,8796 Opór 1 : 3,9646
Wsparcie 2: 3,8390 Opór 2: 3,9930
Wspomnieliśmy już o możliwości odreagowania w zeszłym tygodniu, ponieważ wykres dzienny nie wykazał kontynuacji spadków po osiągnięciu nowego minimum na poziomie 3,7987, 25 września, a dzienny wykres momentum również wykazał pozytywną dywergencję.
Odbicie było jednak znacznie silniejsze niż oczekiwano. Ceny przebiły spadkową linię trendu w okolicach 3,8510 na początku tego miesiąca, a następnie zamknęły się powyżej linii MA-50 na poziomie 3,8813. W szczególności wybicie powyżej dawnego horyzontalnego obszaru wsparcia 3,9120-3,8850, który obecnie działa jako opór, jest silne i nieoczekiwane.
Niemniej jednak nie zmienia to niedźwiedziego poglądu zarówno na wykresie tygodniowym, jak i miesięcznym, sugerując, że obecny wzrost na wykresie dziennym powinien być w końcowej fazie. Silny opór stanowi powoli opadająca linia EMA-200 na poziomie 3,9646. Należy pamiętać, że szczyt w okolicach linii EMA-200 byłby nadal niższy niż sierpniowy szczyt w okolicach 3,9930.
Pomimo ostatniej silnej poprawy, wolimy pozostawić krótkoterminowy trend na poziomie „w dół”, ponieważ ceny mogą w dowolnym momencie osiągnąć szczyt na obecnych poziomach. Spadek poniżej piątkowego minimum na poziomie 3,9012 potwierdziłby, że ceny osiągnęły szczyt, co potwierdziłoby zamknięcie poniżej spłaszczonej linii MA-50 na poziomie 3,8796.
Długoterminowy wykres miesięczny nadal sugeruje spadek w kierunku solidnego obszaru wsparcia między linią EMA-200 na poziomie 3,7040 a linią poziomą w pobliżu 3,6540, zanim spodziewamy się dna.
Disclaimer
Niniejszy raport został sporządzony w imieniu ING (a dokładniej dla potrzeb tej publikacji Wholeasale Banking ING Bank N.V. i niektórych jego spółek zależnych) wyłącznie w celach informacyjnych. ING stanowi część Grupy ING (a dokładniej dla potrzeb tej publikacji ING Groep N.V. oraz jej spółki zależne i stowarzyszone). Informacje zawarte w niniejszym raporcie nie stanowią porady inwestycyjnej, prawnej lub podatkowej ani oferty lub zachęty do zakupu lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Chociaż dołożono należytej staranności, aby zapewnić, że informacje zawarte w niniejszym dokumencie nie są nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd w momencie publikacji, ING nie gwarantuje, że są one dokładne lub kompletne. Informacje zawarte w niniejszym dokumencie mogą ulec zmianie bez powiadomienia. ING mogło wydać i może w przyszłości wydać inne komunikaty, które są niespójne z informacjami przedstawionymi w niniejszym raporcie i prowadzą do innych wniosków. Grupa ING i każdy z jej członków kadry kierowniczej, pracowników, osób powiązanych i prowadzących rachunki uznaniowe może, w zakresie nieujawnionym powyżej i w zakresie dozwolonym przez prawo, posiadać długie lub krótkie pozycje lub w inny sposób mieć udział w jakichkolwiek transakcjach lub inwestycjach (w tym w instrumentach pochodnych), o których mowa w niniejszym raporcie. Ponadto Grupa ING może świadczyć usługi bankowe, ubezpieczeniowe lub zarządzania aktywami na rzecz dowolnej spółki, o której mowa w niniejszym raporcie, lub zabiegać o taką działalność. Ani Grupa ING, ani żaden z jej członków zarządu lub pracowników nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek bezpośrednie lub wtórne straty wynikające z jakiegokolwiek wykorzystania niniejszego raportu lub jego treści. Niniejszy raport jest chroniony prawami autorskimi i prawami do baz danych i nie może być powielany, rozpowszechniany ani publikowany przez żadną osobę w jakimkolwiek celu bez uprzedniej wyraźnej zgody ING. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Niniejszy raport może zawierać adresy stron internetowych lub hiperłącza do nich. Z wyjątkiem zakresu, w jakim raport odnosi się do materiałów na stronie internetowej ING, ING nie dokonał przeglądu takiej strony i nie ponosi odpowiedzialności za jej zawartość. Taki adres lub hiperłącze (w tym adresy lub hiperłącza do materiałów na własnej stronie internetowej ING) jest udostępniany wyłącznie dla wygody użytkownika i w celach informacyjnych, a treść takiej strony internetowej w żaden sposób nie stanowi części niniejszego dokumentu. Użytkownik uzyskuje dostęp do takiej strony internetowej lub korzysta z takiego łącza za pośrednictwem niniejszego raportu lub strony internetowej ING na własne ryzyko. Wszelkie inwestycje, o których mowa w niniejszym dokumencie, mogą wiązać się ze znacznym ryzykiem, niekoniecznie są dostępne we wszystkich jurysdykcjach, mogą być niepłynne i mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Wartość lub dochód z inwestycji, o których mowa w niniejszym dokumencie, może podlegać wahaniom i/lub zmianom kursów wymiany walut. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie wskazują na przyszłe wyniki. ING nie będzie traktować odbiorców niniejszego raportu jako swoich klientów z tytułu otrzymania przez nich niniejszego raportu. Inwestorzy powinni przeprowadzać własne badania i podejmować decyzje inwestycyjne bez polegania na niniejszym raporcie. Tylko inwestorzy posiadający wystarczającą wiedzę i doświadczenie w kwestiach finansowych, aby ocenić zalety i ryzyko, powinni rozważyć inwestycję w jakąkolwiek spółkę lub rynek omówiony w niniejszym raporcie, a inne osoby nie powinny podejmować żadnych działań na podstawie niniejszego raportu. Klienci powinni kontaktować się z analitykami i realizować transakcje za pośrednictwem podmiotu ING w swojej jurysdykcji macierzystej, chyba że prawo właściwe stanowi inaczej. ING jest autoryzowany przez holenderski bank centralny i nadzorowany przez Europejski Bank Centralny (EBC), holenderski bank centralny (DNB) i holenderski urząd ds. rynków finansowych (AFM). ING Bank N.V. jest zarejestrowany w Holandii (nr rejestru handlowego 33031431 Amsterdam). Sformułowania zawarte w niniejszym raporcie zostały zawarte w dniu publikacji podanym w niniejszym raporcie. Dodatkowe informacje są dostępne na żądanie. Więcej informacji na temat Grupy ING można znaleźć na stronie http://www.ing.com. Informacje dotyczące poszczególnych krajów - EOG: Niniejszy raport jest dystrybuowany w EOG przez ING Bank N.V. i stanowi "badanie inwestycyjne" dla celów dyrektywy w sprawie rynków instrumentów finansowych (MiFID II) i jako taki zawiera obiektywne lub niezależne wyjaśnienie kwestii zawartych w niniejszym dokumencie. Wszelkie zalecenia zawarte w niniejszym raporcie nie mogą być traktowane jako porady inwestycyjne oparte na osobistej sytuacji odbiorcy. Jeśli wymagane jest dalsze wyjaśnienie słów lub zwrotów użytych w niniejszym raporcie, odbiorcy zaleca się zasięgnięcie niezależnej porady prawnej lub finansowej.