Autor

ING
ING

Przegląd tygodnia - 16.06.2017

piątek, 16 czerwca 2017

Przegląd wydarzeń

Wydarzeniem tygodnia było posiedzenie amerykańskiego Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), który prowadzi politykę pieniężną w USA. FOMC podniósł stopy procentowe, ale inwestorzy byli na to przygotowani już wcześniej (prawdopodobieństwo podwyżki było wyceniane na ponad 99%). Ważniejszy był przekaz płynący z komunikatu i konferencji prasowej Janet Yellen. A ten okazał się bardziej jastrzębi niż przed miesiącem. Fed nie tylko podtrzymał plany jeszcze jednej podwyżki w tym roku, ale i zapowiedział rozpoczęcie redukcji bilansu (aktywów skupionych w ramach QE). Rynki spodziewały się łagodniejszego stanowiska. Zaostrzanie polityki pieniężnej nie jest dobra informacją dla giełdy i pierwsza reakcja Wall Street była nerwowa. Po jednej słabszej sesji nastroje się jednak uspokoiły i sytuacja wygląda na opanowaną. Jakkolwiek trendy wzrostowe wyhamowały i europejskie indeksy od ok. 2 miesięcy stoją w miejscu, to sygnałów głębszej korekty nadal nie ma.

Na horyzoncie nie widać też większych zagrożeń. Według sondaży drugą turę wyborów parlamentarnych we Francji (niedziela) wygra partia prezydenta Macrona, która ma nawet szansę na zdobycie parlamentarnej większość. Z punktu widzenia rynków finansowych byłby to jak najbardziej pozytywny rezultat. W przyszłotygodniowym kalendarium makro najistotniejsze będą odczyty indeksów PMI dla strefy euro i USA (piątek).

Waluty

EUR/PLN

W tym tygodniu doszło do znacznego umocnienia euro. Stało się to po spotkaniu amerykańskiego Fedu, który podwyższył stopy procentowe w USA. W ten sposób zaostrzyły się apetyty inwestorów w Europie oczekujących zakończenia programu QE. Euro dostało siły, ale rynek nie pokonał kluczowego oporu na 4,24. Przełamanie tego oporu pozwoli bykom wejście na maksima w rejonie 4,33.

USD/PLN

Do technicznego umocnienia doszło w przypadku amerykańskiego dolara. Katalizatorem wzrostu było posiedzenie Fedu na którym zdecydowano się podwyższyć koszt pieniądza o kolejne 25pb. Notowania USDPLN odbiły, ale do zmiany trendu jeszcze nie doszło. Musi być spełniony dodatkowy warunek. Dopiero przełamanie 3,80 otworzy bykom drogę w rejon 3,90.

Towary
Ropa naftowa

To był spadkowy tydzień dla „czarnego złota” którego wartość spadła o 2%. Główna przyczyną było zacieśnianie polityki pieniężnej w USA a co za tym idzie umocnienia dolara w stosunku do ropy oraz ochładzanie gospodarki – będzie sprzyjać reedukacji zapotrzebowania na ten surowiec. W długiej perspektywie możliwe jest dalsze osłabianie się ropy do poziomu 40 dolarów za baryłkę.

Miedź

Nieudany tydzień dla miedzi, której wartość spadała o blisko 3% w tym tygodniu. Podobnie jak w przypadku pozostałych dwóch surowców, spadki wywołane były zacieśnianiem polityki pieniężnej w USA. W długiej perspektywie znajdujemy się w fazie wzrostu cen miedzi co jest wynikiem poprawy koniunktury gospodarczej na świecie i wzrostu zapotrzebowania na ten kruszec.

Złoto

W tym tygodniu byliśmy świadkami dużych wahań złota na światowych rynkach. Główną przyczyną większych wahań były kroki podjęte przez FED, który zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych oraz dał sygnał co do możliwości reedukacji bilansu FEDu. Takie działania powodują umocnienie dolara oraz osłabienie się złota. W perspektywie kilkuletniej dalej znajdujemy się w fazie aprecjacji złota za sprawą wzrostu inflacji na świecie.

WIG20

W tym tygodniu na wykresie WIG20 nic się nie zmieniło. Po przełamaniu linii trendu wzrostowego indeks rozpoczął łagodną korektę, która przybrała formę ruchu bocznego pomiędzy poziomami 2263 i 2273pkt. Dopiero wyjście z tego układu może zapoczątkować większy i dłuższy ruch w jednym kierunku.

Wybicie górą otworzy drogę pod majowy szczyt (2422pkt.), gdzie popyt będzie miał okazję powalczyć o powrót do trendu wzrostowego. Wyłamanie w dół byłoby sygnałem sprzedaży, który przemawiać będzie za rozwinięciem dłuższej i głębszej korekty spadkowej. Następne silne wsparcia leżą przy 2150-2167pkt. (minima konsolidacji z lutego-kwietnia i 32,8% zniesienia całości wzrostów).

Nadzór nad Biurem Maklerskim ING Banku Śląskiego S.A., z siedzibą w Katowicach przy ulicy Sokolskiej 34, sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Niniejsza publikacja jest publikacją handlową, została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego S.A. wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów "Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego S.A. i jej pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji. Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego S.A. udostępnia niniejszą publikację nieodpłatnie. Dokument ten jest chroniony zgodnie z Ustawą z dnia 04.02.94. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.Nr24,poz.83). Zabronione jest powielanie i rozpowszechnianie tego dokumentu bez zgody Biura Maklerskiego ING Banku Śląskiego S.A.

Certyfikaty Long

Nazwa Dźwignia Kupno Sprzedaż % Dzień Obserwowane Trade
Turbo Long 66,9 na Brent Future 5,1 57,10 57,40 -0,61%
Turbo Long 66,9 na Brent Future 5,1 57,10 57,40 -0,61%

Certyfikaty Short

Nazwa Dźwignia Kupno Sprzedaż % Dzień Obserwowane Trade
Turbo Short 82,4 na Brent Future 10,4 27,95 0,00 +0,58%
Turbo Short 89,8 na Brent Future 5,1 56,65 56,95 +0,18%