Nowy instrument bazowy - CD Projekt

Autor

ING
ING

Biuletyn tygodniowy - 11.08.2017

piątek, 11 sierpnia 2017

Przegląd wydarzeń

Sam początek tygodnia był obiecujący. We wtorek GPW samotnie ruszyła w górę, imponując relatywną siłą wobec innych europejskich giełd. WIG20 był wtedy bardzo blisko zakończenia wakacyjnej korekty i powrotu do trendu wzrostowego. W kluczowym momencie plany pokrzyżował nam geopolityczny konflikt, który rozgorzał na Półwyspie Koreańskim. Wzajemne oskarżenia i groźby rzucane przez prezydenta Donalda Trumpa i północnokoreański reżim przestraszyły inwestorów i sprowokowały globalną ucieczkę od ryzyka. Światowe giełdy dotknęła fala wyprzedaży, która nie ominęła też warszawskiego parkietu. Najbliższa przyszłość uzależnione będzie od dalszego rozwoju sytuacji na linii USA-Korea Północna. Wyciszenie negatywnych emocji powinno poprawić nastroje. Gorzej, jeśli dojdzie do dalszej eskalacji konfliktu.

Polityka jest w tej chwili największym zagrożeniem. Fundamenty gospodarcze pozostają mocne. W USA trwa sezon publikacji wyników za II kw. obecnego roku. Zyski amerykańskich spółek wzrosły o 10% r/r. W przyszłym tygodniu poznamy wstępne szacunki polskiego PKB w II kw. oraz finalny dane dla strefy euro. W naszym przypadku prognozy zakładają wysokie tempo wzrostu na poziomie 3,8 % r/r., strefa euro ma przyspieszyć do 2,1% r/r. Opublikowane zostaną też protokoły z ostatnich posiedzeń Europejskiego Banku Centralnego i amerykańskiego FOMC.

Waluty

EUR/PLN

W tym tygodniu złotówka wyraźnie straciła na wartości, co jest pokłosiem wzrostu globalnej awersji do ryzyka. W takiej sytuacji najbardziej na wartości tracą waluty z koszyka emerging markets, do którego zaliczany jest m.in. złoty. W ostatnich dniach kurs EURPLN przełamał opór na wysokości 4,27, co sugeruje rozwinięcie zwyżki w rejon 4,34, a w dłuższej perspektywie nawet do 4,43.

USD/PLN

W momencie wzrostu napięcia geopolitycznego na wartości zyskuje amerykański dolar. W tym tygodniu notowania USDPLN wzrosły 0,63%. Obecnie rynek testuje opór na wysokości 4,645, dlatego pojawiła się pokusa realizacji zysków. Ten ruch oznaczać to może powrót do średnioterminowego trendu spadkowego i w konsekwencji spadek do 3,49.

Towary


Ropa naftowa

Na rynku ropy obserwujemy spadki notowań surowca. Takie zachowanie inwestorów nie zaskakuje, ponieważ rynek rozczarowany jest działaniami OPEC ws. redukcji wydobycia surowca. Z ostatnich doniesień wynika, że produkcja ropy jest na najwyższym poziomie od kilku miesięcy. Swoje udziały w rynku sukcesywnie zwiększa Libia, Nigeria i Arabia Saudyjska. To rodzi potencjalne ryzyko nadpodaży i w konsekwencji wzrost zapasów. W związku z tym, podtrzymuję negatywny scenariusz dla ropy prognozując spadek cen „czarnego złota” w najbliższym czasie.

Miedź

Na rynku miedzi wystąpiły kosmetyczne wzrosty. Po silnej serii wzrostów rynek dotarł do ważnego oporu na wysokości 6 500 USD/tona. Jest to psychologiczny poziom, który może skutkować pojawieniem się korekty spadkowej. Jednak fundamenty nadal pozostają bez zmian. Solidne tempo wzrostu gospodarczego w Chinach, zakaz importu złomu miedziowego, ograniczenie produkcji w największych kopalniach miedzi, niski kurs dolara sprzyjają wycenie „czerwonego metalu”. Tym samym w ujęciu długoterminowym trend wzrostowy na miedzi powinien być zachowany.

Złoto

Złoto to jest kolejne aktywo, które jest beneficjentem pogorszenia klimatu inwestycyjnego na świecie. Postępująca korekta spadkowa na rynkach akcji staje się głównym motorem napędzającym zwyżki cen złota. Wydaje się, że taka tendencja powinna zachować się na dłuższy termin. Tym bardziej, amerykański Fed przymierza si do kolejnej podwyżki stóp. W takiej sytuacji złoto staje się skuteczna ochroną przed rosnącą inflacją. W tym tygodniu cena złota skoczyła 2,5%, ale potencjał wzrostu nie został jeszcze wyczerpany. Potencjalnym celem byków są okolice 1 400 USD/uncja.

WIG20

Początek tygodnia był bardzo obiecujący. We wtorek indeks wyszedł na najwyższe poziomy tego lata i zaatakował majowy szczyt trendu (2422pkt.). Rynek był wtedy o krok od zakończenia płaskiej korekty i powrotu do długoterminowej tendencji wzrostowej. Bykom przeszkodziło nagłe pogorszenie nastrojów globalnych. Test zakończył się niepowodzeniem i kurs odbił w dół. Sytuacja techniczna się skomplikowała, ale szanse na wzrosty nie zostały jeszcze zaprzepaszczone. Kluczowe może okazać się zachowanie rynku na wsparciach przy 2363pkt. (krótkoterminowa linia wzrostów i maksima trzymiesięcznego ruchu bocznego). Jeśli uda się je obronić, popyt utrzyma przewagę i będzie mógł ponowić atak szczytowy. Uwarunkowania zmienią się po załamaniu opisanych wsparć. Wtedy bardziej prawdopodobne będzie znaczące pogłębienie przeceny, nawet do 2263pkt. (podstawa ruchu bocznego).

 

Nadzór nad Biurem Maklerskim ING Banku Śląskiego S.A., z siedzibą w Katowicach przy ulicy Sokolskiej 34, sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Niniejsza publikacja jest publikacją handlową, została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego S.A. wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów "Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, iż zawarte informacje nie są błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego S.A. i jej pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji. Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego S.A. udostępnia niniejszą publikację nieodpłatnie. Dokument ten jest chroniony zgodnie z Ustawą z dnia 04.02.94. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.Nr24,poz.83). Zabronione jest powielanie i rozpowszechnianie tego dokumentu bez zgody Biura Maklerskiego ING Banku Śląskiego S.A.

Certyfikaty Long

Nazwa Dźwignia Kupno Sprzedaż % Dzień Obserwowane Trade
Turbo Long 70,3 na Brent Future 11,0 24,34 24,64 +9,38% Kup
Turbo Long 60,8 na Brent Future 4,7 57,70 58,00 +3,49% Kup

Certyfikaty Short

Nazwa Dźwignia Kupno Sprzedaż % Dzień Obserwowane Trade
Turbo Short 82,0 na Brent Future 5,8 46,54 46,84 -4,36% Kup
Turbo Short 85,6 na Brent Future 4,5 60,55 60,85 -3,34% Kup