W ramach toczącej się Gry Inwestycyjnej we współpracy z trójką blogerów przygotowaliśmy dodatkowe materiały, które mogą pomóc w osiągnięciu korzystnego wyniku. Sprawdź w czym mogą Tobie one pomóc.

Autor

ING
ING

Raport walutowy

piątek, 1 grudnia 2017

USDPLN

Komentarz:

  • W tym tygodniu złotówka osłabiła się, co jest wynikiem wzrostu awersji do walut z koszyka emerging markts. Związane jest to z korektą cen ropy, przez co osłabia się pozycja konkurencyjna złotego. Szczególnie widoczne jest to w relacji do dolara, którego wartość rośnie w oczekiwaniu na postępy w reformie podatkowej USA.
  • W takiej perspektywie dolar znajduje się na pozycji uprzywilejowanej. Z punktu analizy technicznej oczekuję odbicia kursu USDPLN w rejon 3,614. Najbliższe wsparcie wyznaczają tegoroczne minima na 3,512.

 

EURPLN

 

Komentarz:

  • W przypadku pary EURPLN obserwujemy techniczne odreagowanie, ale nie można jeszcze mówić o zmianie trendu. Dopóki notowania pary walutowej znajdują się poniżej 4,225, dopóty obowiązuje tendencja spadkowa z perspektywą testu 4,144.

 

EURUSD

 

Komentarz:

  • Tymczasem na rynku EURUSD pojawiły się problemy z kontynuacją trendu wzrostowego. Niepokojąco przedstawia się walka o utrzymanie nad poziomem 1,1865. Ten poziom oporu może stanowić istotną barierę dla dalszego wzrostu kursu EURUSD. Tym bardziej, że pozycję dolara wzmacniają bardzo dobre dane makro.
  • Odczyt PKB w 3 kw. 2017 r. na poziomie 3,3% r/r wzmacnia jastrzębie skrzydło Fedu, co może w ostateczności spowodować wzrost tempa podwyżek stóp za oceanem. Zatem w grudniu przesądzona jest podwyżka stóp o kolejne 0,25 punktów bazowych, natomiast coraz głośniej mówi się o 4 podwyżkach w 2018 roku.
  • W rezultacie notowania EURUSD mogą ponownie skierował się na południe. Jednak zanim to się stanie, możliwe jest jeszcze delikatne umocnienie euro do 1,205/USD. Generalnie teraz więcej argumentów przemawia za umocnieniem dolara niż euro, dlatego należy przygotować się na podwyższony zakres zmienności.

 

Ważne informacje: Nadzór nad Biurem Maklerskim ING Banku Śląskiego S.A., będącym wyodrębnioną organizacyjnie jednostką ING Banku Śląskiego S.A. z siedzibą w Katowicach przy ulicy Sokolskiej 34, sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji. Biuro Maklerskie udostępnia niniejszą publikację nieodpłatnie. Dokument ten jest chroniony zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zabronione jest powielanie i rozpowszechnianie tego dokumentu bez zgody Biura Maklerskiego.

Certyfikaty Long

Nazwa Dźwignia Kupno Sprzedaż % Dzień Obserwowane Trade
Turbo Long 4,071 na EUR/PLN 14,4 29,72 29,92 -0,86% Kup
Turbo Long 4,071 na EUR/PLN 14,4 29,72 29,92 -0,86% Kup

Certyfikaty Short

Nazwa Dźwignia Kupno Sprzedaż % Dzień Obserwowane Trade
Turbo Short 4,587 na EUR/PLN 11,2 38,06 38,26 +0,45% Kup
Turbo Short 4,587 na EUR/PLN 11,2 38,06 38,26 +0,45% Kup